W siedzibie Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona cyberbezpieczeństwu i działaniom wynikającym z wejścia w życie poświęconej mu Dyrektywy unijnej NIS2.
Dyrektywa ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w zakresie ochrony sieci i systemów informacyjnych w UE, a także lepsze zarządzanie ryzykiem cybernetycznym. Obejmuje sektory krytyczne, w tym energię, transport, bankowość, opiekę zdrowotną, dostarczanie wody, infrastrukturę cyfrową, usługi publiczne itp.
W związku z tym od 17 października 2024 roku firmy i instytucje publiczne z wymienionych sektorów zobowiązane są do wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą im przestrzegać zapisów dyrektywy NIS2. Dyrektywa nakłada obowiązek raportowania wszystkich istotnych incydentów do odpowiednich organów. Zaniechanie bądź opóźnienie w dokonaniu zgłoszenia może skutkować karami finansowymi nawet do 10 mln euro lub 2% rocznego przychodu podmiotu w zależności od tego, która kwota jest wyższa.
Zasady wprowadzone Dyrektywą dotyczą wszystkich naszych Klientów – całej komunikacji zbiorowej co powoduje dla DPK konieczność dostosowania procedur i działania dostarczanych rozwiązań informatycznych do jej wymagań. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele największych przewoźników miejskich zarządzający ich działami IT, DPK reprezentował Dyrektor IT Mariusz Dańda. Podczas spotkania ustalono ramowe zasady koordynacji działań mających na celu sprawne, skuteczne i jednolita wdrożenie Dyrektywy NIS2 dla całej komunikacji miejskiej w Polsce.