Zakończenie III Etapu wdrożenia ISOTiST w PGE KWB Turów SA

Na przełomie roku 2011 i 2012 zakończyliśmy prace nad realizacją III Etapu wdrożenia systemu informatycznego wspierającego zarządzanie eksploatacją pojazdami kołowymi
i sprzętem technologicznym w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Dzięki temu wdrożeniu Dział Transportu i Sprzętu Technologicznego kopalni Turów otrzymał nowoczesne, wydajne i skuteczne oprogramowanie klasy ERP – codzienne narzędzie pracy administracji, dyspozytorów, sztygarów i kierownictwa zakładu. System usprawnia pracę, pozwala na bieżąco monitorować wykorzystanie zasobów sprzętowych i ludzkich a w konsekwencji przyczynia się do kontroli i obniżki kosztów działania na każdym poziomie organizacji. Oprogramowanie poza oczywistymi zaletami merytorycznymi ma również dodatkowe atuty – jest w całości owocem pracy polskich informatyków co powoduje, że uwzględnia wszystkie specyficzne warunki wymagane polskim prawem a koszty jego wdrożenia i utrzymania są osadzone w polskich realiach.

Nasza współpraca z Kopalnią rozpoczęła się w 2005 roku od przygotowania koncepcji
i projektu systemu ISOT – informatycznego systemu dedykowanego dla obsługi działu transportu kopalni.  Następnie w latach 2007 – 2008 w drugim etapie prac został na podstawie tego projektu przygotowany i wdrożony w ZTIST Kopalni kompleksowy system obsługi transportu kołowego. System zintegrowany z pozostałymi systemami informatycznymi kopalni codziennie planuje, obsługuje i rozlicza pracę około 400 kierowców i 350 pojazdów.

Zmiany organizacyjne w polskim przemyśle energetycznym, powstanie koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w skład którego weszła KWB Turów zaowocowało również zmianami organizacyjnymi w obszarze zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Obsługa sprzętu technologicznego, będącego dotychczas w gestii kopalni została przesunięta do działu transportu. Powstała konieczność rozbudowy systemu informatycznego w celu sprostania nowym zadaniom działu oraz jego globalnej aktualizacji do nowych potrzeb i zmodyfikowanej organizacji pracy. Jesienią 2009 roku DPK System podpisało z PGE Umowę na realizację kolejnego, III-go Etapu wdrożenia obejmującego powyższe zadania. Realizacja umowy była niezwykle trudna, równolegle z przygotowywaniem nowych modułów i nowych funkcjonalności trwała reorganizacja w Przedsiębiorstwie, wielokrotnie wymuszająca dodatkowe prace, których wcześniej nie dało się przewidzieć. Ogromne zaangażowanie zarówno informatyków
i konsultantów DPK System jak i pracowników PGE KWB Turów, cierpliwość i determinacja
w drodze do osiągnięcia zamierzonych celów doprowadziły w końcu do sukcesu – system został uruchomiony produkcyjnie. Podwojeniu uległa liczba obsługiwanych podmiotów eksploatacji system zarządza pracą ponad 700 pracowników i ok. 600 jednostek sprzętowych. Obecnie jest to najnowocześniejszy i najbardziej przystosowany do obsługi transportu i gospodarki sprzętem w przedsiębiorstwie przemysłowym system informatyczny w naszej części Europy. W PGE KWB Turów trwa analiza efektów wdrożenia i przygotowania do kolejnego etapu prac mających na celu rozbudowę systemu o kolejne moduły i wzmocnienie jego części kontrolingowej.

Szukaj close